ogólnie

Czym powinna charakteryzować się dobra, akumulatorowa szlifierka kątowa?

Szlifierka kątowa to niezwykle popularne urządzenie, wykorzystywane zarówno w remontowanych obiektach oraz na placach budowy, jak i w prywatnych, przydomowych pracowniach. Szczególnym uznaniem cieszą się obecnie przenośne modele akumulatorowe, takie jak nowoczesna szlifierka Dewalt 18VXR Li-Ion. Coraz częściej zaczynamy bowiem dostrzegać główną zaletę kompaktowych modeli, umożliwiających nam pracę w każdym miejscu, bez ograniczania nas przez długość przewodu zasilania. Wybór odpowiedniego narzędzia potrafi być tu jednak kwestią dość trudną, szczególnie w przypadku osób, które nie mają jeszcze większego doświadczenia w szlifowaniu. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy Wam o najważniejszych cechach, którymi powinno odznaczać się niezawodne narzędzie tego typu.

 

Parametry szlifierki

Naszą uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na średnicę tarczy, wykorzystanej w interesującym nas modelu. Optymalnym, zalecanym wyborem jest tu tarcza o średnicy 125 mm, spotykana chociażby w szlifierce Dewalt 18V DCG412M2. Elementy o tym rozmiarze nie należą bowiem do szczególnie drogich, zaś ich konstrukcja umożliwia nam bezproblemowe przeprowadzenie szerokiej gamy obróbek powierzchni. Niezwykle ważną rolę pełni tu także wygoda prac, szczególnie tych dłuższych. Z tego też powodu, powinniśmy postawić na model lekki, o ergonomicznym designie, ułatwiającym jego pewne trzymanie podczas pracy. Wspomniany wyżej model DCG412M2 waży jedynie 2,9 kg, nie męcząc rąk nawet podczas wielominutowego szlifowania.

 

Funkcje dodatkowe

Pamiętajmy, że dobra szlifierka kątowa może stać się jeszcze praktyczniejsza, dzięki zastosowaniu w niej rozmaitych niestandardowych rozwiązań. Należy do nich chociażby dwupozycyjna rękojeść boczna, obecna w szlifierce Dewalt 18V. Rozwiązanie to czyni bowiem pracę nie tylko wygodniejszą, ale też precyzyjniejszą. Niezwykle przydatnym rozwiązaniem są tu też blokady wrzeciona, dzięki którym z łatwością wymienimy tarcze narzędzia. Warto jest także sprawdzić, czy interesujący nas model został wyposażony w specjalną blokadę, zapobiegającą przypadkowemu uruchomieniu szlifierki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *