sport

Jak się pozbyć wymówek i zacząć ćwiczyć

Szybkie tempo życia, stresująca praca i brak ruchu, prędzej czy później odbiją się na naszym zdrowiu. Gdy dołożymy do tego kiepską dietę, sytuacja szybko wymyka się spod kontroli. Nadwaga, bóle pleców i kiepski nastrój, to pierwsze znaki ostrzegawcze, że powinniśmy zwolnić i zadbać o swój organizm.

Sport jest niezbędny, nie tylko aby zachować dobrą formę fizyczną, ale również psychiczną, Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Na przemęczenie dużo lepiej zadziała spacer niż kolejna kawa, a przejażdżka na rowerze zrelaksuje bardziej niż kolejny odcinek serialu.

Popatrz wśród znajomych. Ci z nich, którzy ruszają się regularnie, mają z reguły lepszy humor, trudniej ich wyprowadzić z równowagi i wyglądają lepiej.

Wiedzą o tym też pracodawcy i u wielu z nich, karty do klubów fitness są już niemal standardem w pakietach socjalnych. Na szczęście też sporo osób z nich korzysta. Jednak są i tacy, którzy twierdzą, że nie mają czasu, nie wiedzą od czego zacząć lub po prostu im się nie chce. Dlaczego tak się dzieje?

Trening indywidualny dla opornych

Jest takie powiedzenie, że na zrobienie danej rzeczy potrzeba tyle czasu, ile się ma. Nie wierzysz? Przypomnij sobie, ile czasu zajęło ci wyjście do pracy, gdy budzik nie zadzwonił na czas. Brak czasu jest więc wymówką. Każdy jest w stanie wygospodarować pół godziny w ciągu dnia, albo godzinę w tygodniu. Trzeba tylko to z góry uwzględnić w swoim planie.

Dużo łatwiej zmobilizować się jeśli wiemy, że o określonej godzinie, ktoś na nas czeka. Jeśli mu z góry zapłacimy – tym bardziej. Jeśli więc wykupiony karnet nie mobilizuje cię wystarczająco, może rozwiązaniem będzie trening indywidualny?

Plan treningowy dla początkujących

Spotkania z trenerem eliminują również problem “nie wiem od czego zacząć”. To on ustali jakie mamy potrzeby i możliwości i wszystko zaplanuje. Co ważne, będzie zwracał uwagę, czy ćwiczymy prawidłowo. Często bowiem jest tak, że nieświadomie wykonujemy niewłaściwe ruchy, a to może przynieść więcej krzywdy niż pożytku. Przykładem są przysiady, przy których trzeba pilnować, aby kolana podczas zginania nie wystawały poza czubki palców.

Co ciekawe świadomość, że ktoś nadzoruje naszą pracę, działa mobilizująco, bo chcemy udowodnić nie tylko sobie, ale i trenerowi, że dajemy z siebie wszystko. Efekty takiej pracy też przychodzą szybciej.

Dieta dostosowana do treningu

Dla wielu osób to nadprogramowe kilogramy są główny argumentem do odwiedzenia siłowni. Aby chudnąć zdrowo, ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety i wysiłku oraz regularność. Trening indywidualny zwykle jest opracowany z uwzględnieniem częstotliwości, zapotrzebowania energetycznego i możliwości fizycznych ćwiczącego. Wraz z poprawiającą się kondycją i spadającą wagą, trening jest modyfikowany. Przychodzi w końcu taki czas, że nasz plan dnia zaczynamy dopasowywać do planu treningowego, a nie odwrotnie, jak na początku. Trening sprawia przyjemność i wchodzi w krew.

Jeśli więc masz obawy, czy wytrwasz w postanowieniu, zacznij od treningu indywidualnego. Wyższa cena, ustalone godziny spotkań i zewnętrzna motywacja uchronią cię przed zbyt szybką rezygnacją. Dużo szybciej zobaczysz efekty wysiłku. A hormony szczęścia, które wyzwala sport uzależniają. Pozytywnie oczywiście!