wnętrze studni
budowlanka

Jakie błędy najczęściej są popełniane podczas montażu pompy głębinowej?

Przeciętny Kowalski korzysta z każdej okazji, by zaoszczędzić parę złotych tu i tam, może się pokusić o samodzielny zakup niezbędnych narzędzi, wypożyczenie maszyn i montaż pompy głębinowej, lecz czy słusznie? Okazuje się, że w tym przypadku niekoniecznie, gdyż bardzo łatwo popełnić błędy, które w krytyczny sposób mogą zadecydować o zniszczeniu wiertnicy – maszyny odpowiedzialnej za nawiercenie właściwego szybu i narazić próbującego zaoszczędzić na ogromne koszty.

Podstawowe błędy

Jednym z najpoważniejszych błędów jest dopuszczenie do pracy wiertnicy na sucho, w przeciwnym wypadku może dojść do bezpowrotnego zatarcia urządzenia. Aby do tego nie dopuścić, przede wszystkim potrzeba zbadać wysokość dynamicznego lustra wody, a urządzenie powinno pracować minimum 2-3 metry poniżej, gdzie dynamiczny poziom to wysokość, jaką utrzymuje powierzchnia podczas nieprzerwanego pompowania. W trakcie wspomnianego pomiaru mierzy się także wydajność instalacji pompy, przez minimum godzinę ilość uzyskiwanej wody powinna być wyższa o 1 metr sześcienny na godzinę ponad minimalne zapotrzebowanie. Jeśli wydajność jest zbyt niska, zaleca się stosowanie dodatkowych zabezpieczeń eliminujących ryzyko pracy na sucho. Dzięki temu testowi łatwiej jest wykonać właściwe ułożenie warstw filtracyjnych, które są rozkładane na wysokości warstwy wodonośnej.

Jakość wody też ma znaczenie

Wbrew pozorom, jakość wody także ma znaczenie na pracę nie tylko samej wiertnicy, ale także – w przez dłuższy czas- wobec pompy. Na podstawie pobranych próbek wykonuje się testy, dzięki którym określa się stopień zanieczyszczeń w wodzie, jej zdatność do picia i inne parametry. Może się okazać, że jakość wody będzie tak niska, że sam montaż pompy głębinowej nie wystarczy, a będzie potrzebna specjalna, dodatkowa aparatura uzdatniająca wodę.

Skorzystaj z profesjonalnych usług montażu pompy głębinowej odwierty.net/montaz-pompy-glebinowej.html