czyszczenie cip
usługi specjalistyczne

Konieczne czyszczenie CIP

Czyszczenie CIP jest nieodzownym i powszechnie stosowanym sposobem mycia i dezynfekcji różnych instalacji higienicznych. Znajduje szerokie zastosowanie w zakładach produkcyjnych branży spożywczej.

Czyszczenie CIP, czy SIP

W przemyśle spożywczym i farmaceutycznym powszechnie stosuje się czyszczenie CIP. Obok tego skrótu funkcjonuje jednak jeszcze jeden, a mianowicie SIP. Czym się różnią? Czyszczenie CIP to (z ang. Cleaning-in-Place – czyszczenie na miejscu) i pozwala na mycie oraz dezynfekcję instalacji higienicznych. Proces został opracowany dla mleczarni oraz przemysłu spożywczego; znajduje jednak szerokie zastosowanie także w przemyśle browarniczym, produkującym napoje i farmaceutycznym. Tymczasem w branży biotechnologicznym zostało ono zastąpione przez SIP (z ang. „Sterilization-in-Place“).

Proces i monitorowanie czyszczenia

Czyszczenie CIP umożliwia mycie i dezynfekcję wszystkich zbiorników magazynowych i procesowych, instalacji oraz rurociągów. Najważniejsze jest to, że można tego dokonać bez konieczności otwierania urządzeń lub demontażu poszczególnych elementów. Dzięki temu procesowi zostaje zachowane bezpieczeństwo produktów, przy jednoczesnym zapewnieniu czystości i dezynfekcji. Stacje CIP są niezbędnym elementem i nieodzowną częścią każdej linii produkcyjnej.

Czyszczenie CIP różni się nieco w zależności od przetwarzanych produktów, jednak zawsze zachowany jest ten sam proces sześciu kroków, które muszą być wykonane.

Proces czyszczenia SIP

Niezależnie od zakładu, proces czyszczenia musi przebiegać według tego samego schematu. Obejmuje on obowiązkowe sześć kroków.

  1. Płukanie wodą- jest to wstępny proces, który ma na celu usunięcie największych zanieczyszczeń

  2. Czyszczenie alkalicznymi środkami myjącymi, by rozpuścić białka i tłuszcze

  3. Ponowne płukanie wodą w celu usunięcia pozostałości środków czyszczących

  4. Czyszczenie kwasem- konieczne, by rozpuścić osady mineralne i zneutralizować żrące pozostałości na powierzchni

  5. Dezynfekcja- następuje, gdy urządzenie jest wyłączone z produkcji np. na weekend

  6. Ostateczne przepłukanie wodą.

Miarą właściwego czyszczenia jest uzyskanie obojętnego pH popłuczyn. Sprawdza się to za pomocą tzw. konduktometru.