prawo

Podział majątku – czy warto skorzystać z usług kancelarii prawnej?

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, zarobki, oszczędności, nieruchomości oraz inne dochody obu małżonków stają się tzw. majątkiem wspólnym.

Wszystkie dobra, nabyte od ślubu, będą zatem należeć nie tylko do nas samych, lecz także naszej drugiej połówki. Tyczy się to także nabytków, za które zapłaciliśmy sami, bez udziału małżonka. Czasem zdarza się jednak, że związek nie wytrzymuje próby czasu i para decyduje się na rozwód. Wówczas konieczny jest umiejętny podział majątku, w czym pomoże nam kancelaria prawna.

Dlaczego pomoc prawnika jest tu nieoceniona?

Kiedy dochodzi do rozwiedzenia się obu małżonków, cały majątek wspólny musi zostać podzielony między obie strony. A ponieważ nie jest to sprawa prosta, asysta dobrego prawnika jest kwestią niemal kluczową. Zwłaszcza w momencie, gdy podział odbywa się poprzez drogę sądową. Wymagana jest tu znajomość prawa, a z tym, jak dobrze wiemy, zwykły obywatel ma problemy. Wszakże prawo jest tematem trudnym, obfitującym w ogrom ustaw, które osobom nieobeznanym bardzo trudno jest spamiętać.

Nikt nie wymaga jednak od nas wnikliwej wiedzy na temat naszych praw. Kancelaria prawna zajmie się naszym problemem, starając się, aby sprawa zamknęła się w jak najkorzystniejszy sposób dla klienta. Czasem zdarza się też, że prawnik może nam zaproponować szybszą i tańszą opcję, jaką jest podział majątku poprzez umowę między obiema stronami. Bez względu na sposób podziału, najważniejsze jest to, aby jak najszybciej poszukać skutecznej kancelarii.

Czy majątek można podzielić zawczasu?

Oczywiste jest, że nikt nie bierze ślubu, myśląc od razu o rozwodzie. Swoją część majątku można jednak zabezpieczyć, decydując się z małżonkiem na intercyzę, zwaną też umową majątkową macierzyńską. Taki podział majątku jeszcze podczas trwania związku uchroni nas przed ewentualnymi działaniami egzekucyjnymi, jeśli drugi małżonek prowadzi działalność gospodarczą. Ułatwia on też podział majątku podczas rozwodu, ponieważ sąd nie musi już sprawdzać, która część naszego dorobku jest wspólna, a która nie.

Taki podział można przeprowadzić zarówno drogą sądową, jak i poprzez zawarcie umowy (akt notarialny). Ta druga opcja jest tańsza i szybsza, dodatkowo w taki sam sposób nadająca małżonkom ich części majątku. Podział jest równy, aczkolwiek na wniosek obu stron można dostosować wielkość majątku do indywidualnego małżonka.

Należy jednak pamiętać o głównej wadzie intercyzy, jaką jest brak możliwości brania wspólnego kredytu. Jeśli mamy zatem zamiar kupić wspólnie nowe mieszkanie, bardzo często konieczne będzie szukanie poręczyciela, aby pożyczenie pieniędzy było w ogóle możliwe.

Podział majątku to temat tak samo trudny, co szczególnie nieprzyjemny dla rozwodników. Nabyte wspólnie mieszkanie staje się głównym obiektem rywalizacji, zaś to, co do niedawna było nasze, może zostać nam odebrane i przyznane drugiemu małżonkowi. Kancelaria prawna pomoże nam w przejściu przez ten niełatwy okres, zaś przydzielony prawnik zawalczy o to, aby sprawiedliwość stanęła wówczas po naszej stronie, jednocześnie pochodząc do problemu w racjonalny, bezstronny sposób.

Najlepsza kancelaria prawna: http://www.radca-filipski.pl/