rejestracja samochodu i koszty
moto

Rejestracja samochodu – co powinien wiedzieć każdy właściciel auta?

Rejestracja samochodu to konieczność w Polsce. Niezależnie od tego czy zostałeś właścicielem auta kupionego na terenie kraju czy sprowadzonego z zagranicy, rejestracja pojazdu jest obowiązkowa, ponieważ bez niej i polisy ubezpieczeniowej korzystanie z pojazdu jest nielegalne. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne do zarejestrowania pojazdu? Ile kosztuje rejestracja samochodu? Jak zarejestrować samochód przez internet? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziesz w poniższym artykule! 

Rejestracja samochodu – podstawowe informacje

Rejestracja samochodu rozpoczyna się od złożenia odpowiedniego wniosku do najbliższego Ci Wydziału Komunikacji. Wzór wniosku dostępny jest na stronie wybranego urzędu. Pamiętaj jednak, że rejestracja samochodu powinna odbyć się w miejscu Twojego zamieszkania, nie zameldowania. Przed rozpoczęciem procesu rejestracyjnego warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne do rejestracji dokumenty, ponieważ ułatwi to i przyspieszy przebieg całego procesu. Jeśli rejestracja samochodu to dla Ciebie niepotrzebny stres i strata czasu, możesz skorzystać z usług firm pośredniczących. Musisz jednak liczyć się z tym, że w przypadku współpracy z firmą pośredniczącą nie jesteśmy w stanie udzielić Ci jednakowej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje rejestracja samochodu.

Rejestracja samochodu – dokumenty 

Dokumenty, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, to przede wszystkim:

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dokument tożsamości właściciela pojazdu oraz pozostałych współwłaścicieli jeśli takowi są, 
  • umowa kupna-sprzedaży, darowizny, zamiany – dokument potwierdzający, że pojazd należy do Ciebie,
  • dokument potwierdzający zakup polisy OC,
  • dokument potwierdzający pozytywny wynik badania technicznego, 
  • dokument pełnomocnictwa – w przypadku skorzystania z oferty firmy pośredniczącej. 

 

Rejestracja samochodu online – jak zarejestrować auto przez internet? 

W obecnych czasach większość spraw urzędowych możemy wykonać drogą online, w tym również rejestrację samochodu. Wystarczy, że złożysz wniosek elektroniczny i prześlesz skany wszystkich niezbędnych do rejestracji dokumentów. Ile kosztuje rejestracja samochodu online? Cena nie zmienia się, ale wciąż zależna jest od kilku czynników takich jak: opłaty podstawowe, rodzaj silnika, model auta, miejsce zakupu pojazdu czy rodzaj tablic rejestracyjnych.