sprzęt

Tarcze do cięcia drewna – szybki sposób na obróbkę materiałów drewnianych

Tarcze do drewna są elementem szlifierek kątowych, które pozwalają na sprawne i dokładne przycinanie wielu elementów drewnianych. Wykorzystywane są nie tylko do domowych prac, ale też do firm budowlanych. By dobrze funkcjonowała, nie niszczyła krawędzi oraz służyła właścicielowi, powinna być wykonana z odpowiedniej jakości materiałów. Odpowiednio dobrane, sprawdzą się do cięcia drewna twardego, miękkiego, drewna krzyżowo-włóknistego, a także płyt wiórowych i stolarskich oraz lignofolu warstwowego. Tarcze do cięcia drewna wykorzystywane są głównie w szlifierkach kątowych. By zapewnić bezpieczeństwo obróbki i odpowiednio wysoką efektywność pracy czy sztywność, powinny być odpowiednio dobrane zarówno do używanej maszyny, jak i rodzaju obrabianego drewna. Do ich cech charakterystycznych należą odpowiednio starannie przylutowane zęby indukcyjne z węglików spiekanych. By cięcie było równomierne, zęby ustawione są pod odpowiednim kątem. 

 

Poszczególne tarcze do cięcia drewna mogą różnić się od siebie grubością, wielkością otworów mocowania, ilością zębów czy średnicą zewnętrzną. By zachować odpowiednią trwałość i sztywność elementu, tarcze wykonywane są z ze stali, wykrawanej laserowo, odpornej na odkształcenia. Takie tarcze wraz z użytkowaniem mogą tracić swoją ostrość, dlatego też ich ostrzenie może odbywać się przy użyciu tarcz diamentowych. 

 

Przy doborze tarczy do pilarki konieczne jest dopasowanie odpowiedniej  średnicy zewnętrznej, a także średnicy otworu mocującego. Jeśli średnica jest zbyt duża, można skorzystać z pierścieni redukcyjnych, które umożliwiają dopasowanie średnicy otworu do trzpienia mocującego. Zależnie od potrzeb, konieczne jest też zwrócenie uwagi na liczbę zębów. Im ich więcej, tym cięcie będzie dokładniejsze, mniej poszarpane. Pilarka tarczowa z wyposażona w tarczę z drobnym zębem świetnie sprawdzi się podczas cięcia płyt meblowych z laminatem. 

 

Zapraszamy do zakupów!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *