inne

Walka o dobry zgryz

Najlepiej byłoby, gdyby walka ta zaczęła się w wieku dziecięcym. Najlepszym momentem na to, aby obejrzał nas ortodonta Poznań, jest wiek od siedmiu do około dwunastu lat. Jest to okres wymiany zębów z mlecznych na stałe, co pozwala ocenić układ szczęki i ewentualne zmiany i wady zgryzu. Co więcej, etap ten to moment wzrostu, w którym układ szczękowy jest względnie “plastyczny” i łatwiej “poddaje” wszelkim ingerencjom (w tym oczywiście leczniczym). Co jednak, jeśli etap ten mamy już za sobą? Nie ma już dla nas szans?

Późna świadomość

Niestety prawda jest taka, że ortodonta Poznań stał się zawodem popularnym dopiero niedawno. Jeszcze obecni czterdziestolatkowie nie zaprzyjaźniali się z tego typu lekarzem. Przynajmniej nie w dzieciństwie. Ale obecnie coraz częściej widzimy ludzi właśnie po trzydziestce lub w okolicach czterdziestki, którzy zdecydowali się na wizytę oraz na aparat ortodontyczny, który jest najczęstszą metodą leczenia wad zgryzu.

Wady nie tylko wrodzone

Często ortodonta Poznań gości w swoim gabinecie dorosłych pacjentów, u których wady zgryzu nie są wrodzone. Należy bowiem pamiętać, że nieprawidłowości w ułożeniu szczęki mogą być również nabyte. Ich przyczyny są różne. Jedną z nich jest brak wypełniania ubytków w uzębieniu. Przy utracie części zębów i braku wypełnieniu pustych przestrzeni może dojść do przesunięcia i krzywienia pozostałych zębów. Prowadzi do do wad zgryzu i kolejnych powikłań. Inną przyczyną jest także niewłaściwe wypełnienie ubytków, co prowadzić może do złego ułożenia szczęki i w ostateczności powstania nieprawidłowości.

Aparat to nie jedyne rozwiązanie

Owszem, korekcja znacznej ilości wad, jest możliwa całkowicie – głównie u dzieci i w znacznej części u dorosłych. Zwłaszcza jeśli nie są to wady skomplikowane. W tych wypadkach ortodonta Poznań sięga po najprostsza metodę – aparat ortodontyczny. Może on być założony na stałe ( na określony czas) lub noszony tylko w określone godziny – w nocy lub tylko w domu. O ile to drugie rozwiązanie wydaje się bardziej komfortowe dla osób pracujących, jednak prawda jest taka, że im dłużej noszony aparat, tym korekta wady zgryzu przebiega szybciej.
Czasem jednak pacjenci – zwłaszcza dorośli – muszą liczyć się z koniecznością operacji. Jednak o metodzie leczenia zawsze decyduje ortodonta Poznań.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *