wentylacja hal
dom

Wentylacja hal przemysłowych

Na halach przemysłowych często powstają bardzo zróżnicowane zanieczyszczenia. Przy stanowiskach spawalniczych, w lakierniach czy warsztatach unoszą się szkodliwe pyły, które zagrażają bezpieczeństwu pracowników. Konieczne są więc odpowiednie systemy wentylacji, które szybko wyprowadzą zanieczyszczenia na zewnątrz budynku.

Punktowe systemy wentylacji

Często w pomieszczeniach przemysłowych stosuje się punktowe instalacje wyciągowe. Są one montowane w jednym miejscu i na bieżąco zastępują zanieczyszczone powietrze tym świeżym i czystym. Zdają one egzamin na halach, na których stanowiska są ustawione w stałych miejscach. Można wówczas zamontować tego typu systemy w stałych miejscach i zdają one egzamin. Jeśli jednak w danym zakładzie część czynności wykonuje się na stanowiskach ruchomych, to trzeba stworzyć specjalną instalację pomocniczą, która będzie radziła sobie również z takimi przypadkami. Nie może być bowiem tak, że wentylacja hal przemysłowych będzie funkcjonować tylko w niektórych miejscach. Trzeba tak zaprojektować cały system, aby skutecznie pozbywał się pyłów i innych zanieczyszczeń wszędzie tam, gdzie one powstają. Nie zawsze więc punktowe instalacje wyciągowe są wystarczające, ale stanowią dobrą podstawę.

Wentylacja hal przemysłowych według indywidualnego projektu

Najczęściej sposób organizacji hal przemysłowych narzuca konieczność stworzenia indywidualnych instalacji wentylacyjnych. Konieczne jest więc skorzystanie z pomocy fachowców, którzy wymierzą przestrzeń i zaprojektują odpowiedni system. Tylko wówczas wentylacja hal przemysłowych będzie naprawdę skuteczna. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że każdy budynek jest inny i trudno jest dostosować gotowe rozwiązania do zróżnicowanej kubatury pomieszczeń halowych. Lepiej jest zatem poszukać sprawdzonej firmy, która zajmie się stworzeniem instalacji od początku do końca i zastosuje rozwiązania, które sprawdzą się w konkretnej hali. Nie będą one standardowe, ale najlepiej dostosowane do potrzeb danych pomieszczeń. Oczywiście, aby wentylacja hal przemysłowych była skuteczna, musi także istnieć dobre porozumienie pomiędzy właścicielami hali, a projektantami instalacji. Należy dokładnie przedstawić wykonawcom, gdzie konieczny jest wyciąg, odsysający zanieczyszczenia na zewnątrz, a gdzie występują ruchome stanowiska pracy. Tam przyda się instalacja, zapewniająca pewną mobilność. Ważne są również parametry instalacji, dlatego tak istotna jest współpraca klienta i wykonawcy. Dzięki szczegółowym informacjom na pewno uda się wykonać odpowiednią wentylację do konkretnych pomieszczeń przemysłowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *