ogólnie

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, planując pracę z filamentami do drukarki 3D?

Drukarki 3D wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Ciężko jest się temu zresztą dziwić – nauka druku jest intuicyjna, zaś po nabyciu wprawy, możemy tworzyć naprawdę wyjątkowe przedmioty. Znakomity dowód stanowią tu chociażby liczne, drobne upominki, z którymi możemy zetknąć się w sieci. Figurki tudzież naszyjniki, projektowane na zamówienie, stały się bowiem pasją wielu początkujących artystów. Należy jednak pamiętać, że do stworzenia wydruku będą nam potrzebne specjalistyczne filamenty do drukarki. Pojęciem tym określamy materiał, pełniący rolę głównego budulca podczas drukowania. W niniejszym artykule przybliżymy Wam temat filamentów oraz opowiemy, na co należy zwrócić uwagę podczas ich doboru.

Charakterystyka i najistotniejsze cechy filamentów do drukarki

Filament to specyficzny typ włókna, nawinięty na szpulę. Jego średnica zostaje dobrana w taki sposób, aby nie utrudniać drukarce nawijania materiału. Planując zakup filamentów, powinniśmy pamiętać, że produktów tego typu nie sprzedaje się w formie odcinków o konkretnej długości. Włókno to jest bowiem sprzedawane na wagę. Wybierając filament, nie zapominajmy również o jego właściwościach. Materiały te są bowiem dostępne w różnych wariantach, przeznaczonych do zróżnicowanych obróbek. Przeglądając filamenty do drukarek, zastanówmy się zatem, co dokładnie będziemy chcieli z nich wytwarzać. Istotna jest tu w szczególności toksyczność włókna, temperatura jego topienia, stopień kurczenia po ostygnięciu a także możliwość ewentualnego wiercenia w nim lub zanurzenia w wodzie.

Gdzie znajdziemy niezawodne filamenty?

Jeśli zależy nam na trwałości drukowanych przedmiotów, konieczne jest postawienie tu na filamenty do drukarki, opracowane przez wiodących producentów. Ciekawym rozwiązaniem dla początkujących jest zlecenie wydrukowania modelu profesjonalistom, dysponującym najwyższej klasy materiałami. Najstarszym dostawcą rozwiązań do druku 3D w naszym kraju jest firma ProSolutions, w ofercie której znajdziemy szeroki wybór materiałów marki Stratasys. Dzięki wysokiej klasy tworzywom, możliwe jest tu chociażby efektywne projektowanie firmowych prototypów, a także komponentów, wykorzystywanych już w samym procesie produkcyjnym. Jeśli myślimy więc nad zwiększeniem atrakcyjności oferowanych przez nas produktów, postawmy na sprawdzone rozwiązania, które nadadzą wytwarzanym przedmiotom realistycznego, atrakcyjnego wizualnie charakteru.