dzieci

Alimenty nie tylko do osiągnięcia pełnoletniości

Obowiązek zapewnienia dzieciom godziwych warunków egzystowania spoczywa na rodzicach. Wiadomo, że każde małżeństwo chce jak najlepiej wychować potomstwo, nie tylko przekazując wiedzę na temat życia, ale także utrzymując je w dobrych warunkach. Niestety, czasem bywa tak, że dochodzi do konfliktu między rodzicami, a to skutkuje rozwodem. Nie oznacza to, że tylko jeden opiekun pozostaje wówczas z obowiązkiem utrzymanie dziecka bądź dzieci. Sąd orzeka bowiem alimenty na rzecz dziecka ze strony rodzica, który na co dzień nie zajmuje się opieką.

Walczysz o alimenty? Wrocław oferuje specjalistów

Oczywiście bywają sytuacje, kiedy nie ma kłopotów i sprawa zostaje rozwiązana szybko. Czasem jednak konflikt jest na tyle duży, że orzeczenie o rozwodzie, a potem przyznanie alimentów bywają trudnym zadaniem ze względu na argumenty przytaczane przez obie strony. Bardzo często sporną kwestią są właśnie alimenty. Wrocław oraz inne miejscowości dysponują ofertą specjalistów, którzy pomogą przejść przez procedury i sprawy toczone przed obliczem sądu. Kwestia alimentów bowiem to wiele przepisów, o których zwykły zjadacz chleba nie ma przecież pojęcia.

Warto pamiętać choćby o tym, że nie jest wcale tak, iż wiek, czyli 18 lat albo moment ukończenia studiów to granice, do których obowiązują alimenty. Wrocławscy prawnicy, podobnie jak inni, wyjaśnią dokładnie, że ten rodzaj pomocy przysługuje do tego momentu, w którym dziecko będzie w pełni samodzielne, czyli zdoła samo się utrzymać. Tak więc nawet jeśli dziecko jest już pełnoletnie, ale na przykład kontynuuje naukę na studiach, to wciąż przysługują mu alimenty, Wrocław czy inne miasto – nie ma znaczenia, gdzie zamieszkuje oraz gdzie pobiera naukę.

Zdarzają się wyjątki

Nie jest jednak tak, że po osiągnięciu 18 lat dziecko musi dostawać alimenty. Jeżeli na przykład – mimo tego, że dostało się na uczelnię – nie przykłada się do nauki, zaniedbuje swoje edukacyjne obowiązki, a przy okazji wcale nie chce zacząć pracować, to wówczas sąd może odebrać prawo do alimentów.