ogólnie

O czym powinniśmy pamiętać, planując sprzedaż bydła na rzeź?

Już od początków cywilizacji, chów bydła uchodzi za jedną z podstawowych gałęzi produkcji żywności. Trudno jest się temu zresztą dziwić – szacuje się, że aż 58 procent białka, spożywanego przez ludzi, pochodzi właśnie z bydlęcego mięsa. To właśnie z tego powodu, profesjonalną hodowlą wciąż interesuje się wielu młodych specjalistów, chcących spróbować swoich sił w próbie zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na wysokiej klasy mięso. Należy jednak pamiętać, że ceny skupu bydła potrafią zmieniać się naprawdę często, zaś ich ogólna wysokość jest często definiowana przez podstawowe czynniki, których znajomość pozwoli nam na zwiększenie naszych zasobów pieniężnych. W niniejszym artykule przybliżymy temat sprzedaży bydła rzeźnego.

 

Od czego zależą ceny skupu?

 

Kategoria sprzedawanych zwierząt, ich waga oraz wartość rzeźna to kwestie, na które zwraca uwagę każdy skup bydła. Cena za jałówki nie będzie więc równa cenie buhajów, sprzedawanych w tej samej partii. Wyróżniamy sześć kategorii bydła. Pierwszą z nich jest IR, którą oznacza się osobniki młode, których masa ciała nie przekracza 300 kg. Kategoria A odnosi się do buhajów w wieku do lat dwóch, B do buhajów dorosłych, C do wolców, D do krów, zaś E – do jałówek. System EUROP, bo tak określamy owe kategorie, stanowi zarazem podstawę cen skupu bydła w poszczególnych zakładach. Nie bez znaczenia jest tu również waga zwierząt, dzielona na wagę brutto, czyli wagę ważonego zwierzęcia, oraz wagę netto. Tę drugą wartość uzyskujemy poprzez dokładną ocenę  stopnia okarmienia sprzedawanego bydła. Podczas wyceny sprawdzana jest również grubość warstw mięśni oraz ilość tłuszczu. Czynniki te mają bowiem bezpośredni wpływ na tzw. wartość rzeźną zwierząt.

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając skup?

 

Wiemy już, od czego zależą ceny skupu bydła rzeźnego. Przyszła zatem pora na omówienie kwestii wyboru usługodawcy, który kupi od nas wyhodowane zwierzęta. Niezwykle istotnym czynnikiem jest tu przede wszystkim terminowość płac, która powinna mieścić się w terminie do dwóch tygodni. Rzetelne firmy to także bezpłatny odbiór zwierząt z gospodarstwa oraz zapłata, zgodna z oceną poubojową. Nie bez znaczenia jest tu też dopłata kontraktacyjna w wysokości 3 procent wartości sprzedanego bydła. Firma, oferująca tego typu korzyści, z pewnością pozwoli nam na zmaksymalizowanie zysków, płynących z profesjonalnej hodowli.